Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 31.01.2010
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bogdán Tibor
Titlul articolului: Kisebbségi törvény – nagy gondok
Numărul fotografiilor: 6
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=110722


 Kudarc a szenátusban...

Mai formájában a kisebbségi törvény tervezete 12 esztendővel az 1993-as hasonló törvényjavaslat kudarca után, 2005-ben született meg, Törvény a romániai nemzeti kisebbségek jogállásáról címmel. A jogszabályt kidolgozó bizottságban Markó Attila, Márton Árpád, Máté András Levente, Székely István, Tokay György és Varga Attila kapott helyet.

A dokumentumot 2005 márciusában terjesztették be első olvasatra a kormányhoz, és azt a kabinet május végén el is fogadta. A kisebbségi törvény elfogadása egyébként az RMDSZ egyik koalíciós feltételeként a kormányprogram része volt.

A dokumentumot számos hazai és nemzetközi politikus, szervezet, fórum, így az ENSZ-ben Nem Képviselt Nemzetek és Népek Szervezete, Rolf Ekeus, az EBESZ kisebbségi főbiztosa, a Velencei Bizottság, a Nemzeti Kisebbségi Tanács pozitívan véleményezte.

 

Az október 6-i szenátusi általános vitája során, azonban a Szociáldemokrata Párt és a Nagy Románia Párt a radikális megcsonkítása mellett foglalt állást, követelte a kulturális autonómiára vonatkozó teljes fejezet törlését.

Október 24-én a felsőház Gheorghe Funar, Ion Iliescu és Adrian Păunescu javaslatára 51 igennel, 40 nem és 2 tartózkodás mellett megszavazta a fejezet kiiktatását, majd 63 szavazattal 43 ellenében a törvény egészét elutasította. Funar Szász Jenőnek, a Magyar Polgári Szövetség elnökének a törvény elutasítását követelő levelével is érvelt a jogszabály leszavazásánál.

...obstrukció a képviselőházban

A kialakult helyzet nyomán a kormánykoalíciós pártok úgy határoztak, a kormány által elfogadott változatot szavazzák meg a képviselőházban.

A vita azonban itt sem járt több sikerrel; bár az Európai Parlament két jelentésében is felszólította Bukarestet a törvény uniós csatlakozás előtti elfogadására, a román törvényhozás azt mégis a csatlakozás utánra halasztotta.

2007 folyamán a tervezet hosszú időn át rostokolt a képviselőház emberjogi-, kisebbségvédelmi-, oktatási-, ifjúsági-, illetve jogi bizottságánál, amelyeknek együtt kellett volna elkészíteniük a törvénytervezetről szóló jelentést, ez azonban az állandó kvórumhiány miatt váratott magára. Nem javult a helyzet 2008-ban sem, így a dokumentum nem is kerülhetett a plénum elé. Erre már csak azért sem volt túl sok esély, mert a tanügyi bizottságot a Nagy Románia Párt embere, Olguţa Vasilescu vezette. A vita éppen itt akadt el, az utolsó cikkely megtárgyalásánál.

A jogszabály elfogadását jelentősen akadályozta a Demokrata Párt, amely a vita legfőbb kerékkötőjének számított, és, amint az oktatási bizottság tagja, Asztalos Ferenc fogalmazott, a szociáldemokratákkal és a nagyromániásokkal együtt „minden alkalommal valamilyen ürügyet, kibúvót keresett ahhoz, hogy halogassa a vitát”.

Bár az RMDSZ-nek hosszas tárgyalások után sikerült megegyeznie a törvény elfogadását illetően, az időközben demokrata liberálisokká vált politikusokkal, utóbbiak azonban a szociáldemokratákkal közös nagykoalíció létrehozása és 74 százalékos parlamenti többségük fedezékében már nem törődtek a kisebbségi törvény sorsával.

Újjáéledő remény

A jogszabály a tavalyi államfőválasztásokat követő kormányalakítás alkalmával került ismét napirendre, amikor is az RMDSZ a kormány támogatásának fő feltételeként jelölte meg a kisebbségi törvény megszavazását. 

A demokrata liberálisok és az RMDSZ vezetői ennek nyomán megállapodtak abban, hogy folytatják a tervezet félbeszakadt parlamenti vitáját.

Idén januárban a kormány felkérte a törvényhozást, hogy a most induló ülésszak végéig fogadja el a jogszabályt.

A Székely Nemzeti Tanács a jogszabályt „hamis alternatívának” tartja, „amelyet a tényleges autonómiáról való lemondásért cserébe kínál a román hatalom az RMDSZ-nek: a közösségünket megillető jogok helyett monopóliumot a magyarság képviselete, valamint a neki szánt állami erőforrások fölött”.

A legfontosabb rendelkezések

A törvénytervezet kimondja a nemzeti kisebbségek államalkotó tényezőként történő elismerését, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogát etnikai, kulturális, nyelvi és vallási önazonosságuk megőrzéséhez, fejlesztéséhez és kinyilvánításához.

A nemzeti kisebbségek önazonosságát a román állam törvény által védett, alapvető értékként határozza meg. Tiltja a nemzeti, faji vagy vallási gyűlölet szítását, a kisebbségek elleni uszítást, a közvetlen vagy közvetett asszimilációt, a nemzeti kisebbségek által lakott régió etnikai összetételének megváltoztatását, szavatolja a nemzeti kisebbségek nemzeti szimbólumainak használatát, nemzeti és vallási ünnepeik megszervezését, a törvény feltételeinek megfelelően.

A jogszabály leszögezi: a nemzeti kisebbséghez tartozó személyeknek joguk van állami tanintézményekben anyanyelvű nevelésben és oktatásban részesülni minden szinten, formában és típusban, anyanyelvükön oktató magán tanintézeteket létrehozni, ezek, a törvény előírásai szerint állami vagy helyi költségvetési támogatásban részesülhetnek.

Ugyanakkor az állam elismeri és szavatolja a nemzeti közösségek kulturális autonómiához való jogát. Utóbbit külön fejezet taglalja, lehetővé téve, hogy a nemzeti kisebbségek a tagjaik által választott tanácsok révén döntési jogkörrel rendelkezzenek kulturális, nyelvi és vallási identitásukat érintő kérdésekben. Döntéseik végrehajtását saját struktúráik, vagy más illetékes közhatóságok biztosítják.

A törvény végül rendelkezik a Kulturális Autonómia Nemzeti Tanácsainak létrehozásáról, amelyek jogi személyiséggel rendelkező autonóm közigazgatási hatóságok lesznek.

A Kulturális Autonómia Nemzeti Tanácsának javaslatára a parlament, a kormány, a választott helyi közigazgatási hatóságok olyan jogszabályokat fogadhatnak el, amelyekkel a nemzeti kisebbségek etnikai, kulturális, nyelvi önazonosságának megőrzésére, kinyilvánítására és fejlesztésére való jogok gyakorlására vonatkozó saját hatáskörüket a Kulturális Autonómia Nemzeti Tanácsára ruházzák át.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.